می 05 2021 0دیدگاه
کابل کواکسیال

مقایسه کابل کواکسیال و HDMI

کابل کواکسیال چه تفاوتی با کابل HDMI دارد؟

در مطالب قبلی شما را با برخی مشخصات کابل کواکسیال آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا در خصوص این نوع کابل ها اطلاعات بیشتری به دست آورید.

اگر قصد خرید یک گیرنده صوتی برای تلویزیون جدید خود را دارید، بسیاری از فروشندگان پیشنهاد می کنند که همزمان برخی کابل ها را نیز خریداری کنید.

در واقع، آیا انتخاب یک کابل متفاوت بر کیفیت پخش سیستم جدید تأثیر دارد؟ با توجه به اینکه کابل های کواکسیال و کابل های HDMI دو کابل محبوب برای تلویزیون ها هستند، چگونه باید از بین این دو کابل یکی را انتخاب کنیم؟

چه چیزی باعث می شود آنها توسط عموم شناخته شوند؟ تفاوت کابل کواکس با کابل رابط چند رسانه ای با کیفیت بالا چیست؟

  • کابل کواکسیال و کابل HDMI چیست؟
  • تفاوت کابل کواکسیال با کابل HDMI چیست؟
  • چگونه می توان کیفیت کابل کواکسیال را تشخیص داد؟

کابل کواکسیال و کابل HDMI چیست؟

  • کابل کواکسیال

این کابل به دو هادی کواکسیال، یک هادی داخلی و یک هادی خارجی اشاره دارد. و می توان نقش آنها را تصور کرد یکی از آنها نحوه انتقال داده است و دیگری حلقه انتقال داده است.

کابل کواکس از هادی های داخلی و خارجی تشکیل شده است.

این دو رسانا به صورت هم محور چیده شده اند. سیگنال انتقال کاملاً به هادی خارجی محدود شده است.

هادی بیرونی به عنوان یک خط انتقال محافظت شده برای اطمینان از عملکرد محافظتی خوب، از دست دادن انتقال کم و ضد تداخل شدید، می باشد.

از پهنای باند فرکانس استفاده کنید.

کابل کواکسیالاین نوع کابل اغلب برای انتقال سیگنال های فرکانس بالاتر استفاده می شود.

کابل کواکسیال دارای 2 هادی متحدالمرکز است و لایه محافظ عایق نیز متحدالمرکز است.

برای کابل های کواکس متداول مانند هادی های سیم مسی، ماده عایق معمولاً تفلون یا پلی وینیل کلراید استفاده می شود.

خطوط کواکسیال برای کاربردهای مختلف سیگنال مناسب هستند، از جمله بیشترین استفاده از آن ها انتقال دیتای تلویزیون، اتصال از راه دور و عملکرد سیستم های رایانه ای است.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
دوام کابل کواکسیال چقدر است؟

کابل کواکسیال به عنوان یک قسمت مهم از شبکه تلفن از راه دور به طور گسترده توسط اپراتورهای کابل، شرکت های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و همچنین در خانه ها نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

از ابتدای قرن بیستم، کابل های کواکسیال به عنوان یک فناوری وجود داشته و از نظر قابلیت اطمینان و انتقال دقیق دارای مزایای بی نظیر بسیاری هستند.

رمز موفقیت همان محور در طراحی محافظ آن نهفته است. این طرح به هسته مسی کابل اجازه می دهد تا داده ها را با سرعت بالا بدون تداخل یا آسیب از عوامل محیطی منتقل کند، اما محدودیت های خود را نیز دارد.

  • کابل HDMI

کابل HDMI یک رابط دیجیتال اختصاصی مناسب برای انتقال تصویر است.

این نوع می تواند سیگنال های صوتی و تصویری را همزمان انتقال دهد.

حداکثر سرعت انتقال اطلاعات 5Gbps است. امروزه نه تنها کارت های گرافیک به رابط های HDMI مجهز هستند، بلکه دستگاه های مختلف خروجی ویدئو همگی از رابط های HDMI هستند.

به عنوان مثال، پخش کننده های رایج Blu-ray، کنسول های بازی PS4، جعبه های تلویزیون و غیره.

می توان گفت که رابط HDMI در بسیاری از زمینه ها رابط اصلی جریان است.

نمایشگر با رابط HDMI بدیهی است که نه تنها دستگاهی که می تواند به میزبان کامپیوتر متصل شود، از کاربرد بیشتری برخوردار است.

بنابراین، اگر در حال حاضر مانیتور خریداری می کنید، اگر می توانید یک رابط HDMI داشته باشید، باید آن را بیاورید.

از این گذشته، چه کسی می داند در آینده با مانیتور چه خواهند کرد؟ در عین حال، نیازی به انجام تبدیل دیجیتال، آنالوگ و دیجیتال قبل از انتقال سیگنال نیست.

علاوه بر این، می توان از HDMI با Broadband Digital Content Protection (HDCP) برای جلوگیری از کپی برداری غیر مجاز از محتوای صوتی و تصویری دارای حق چاپ استفاده کرد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
چه عواملی باعث خرابی کابل کواکسیال می شود؟

فضای اضافی ارائه شده توسط استاندارد HDMI در قالب های صوتی و تصویری آینده نیز قابل استفاده خواهد بود.

قبل از اعلام استاندارد کابل HDMI، رابط های تصویری و صوتی دیجیتال جدا بودند و رابط ویدئو DVI بود.

در مقایسه با dvi، از حجم رابط hdmi کوچکتر است و می تواند سیگنال های صوتی و تصویری را همزمان انتقال دهد.

طول کابل dvi نباید از 8 متر بیشتر باشد، در غیر این صورت از نظر کابل HDMI محدودیت طول کابل وجود ندارد زیرا بر کیفیت صفحه تأثیر می گذارد.

تفاوت کابل کواکسیال با کابل HDMI چیست؟

Coax سیگنال های آنالوگ را حمل می کند، در حالی که کابل های HDMI سیگنال های دیجیتالی را حمل می کنند.

سیگنال های دیجیتال معمولاً تداخل کمتری دارند یا ضد تداخل کمتری دارند. با گذشت زمان، میرایی سیگنال های دیجیتال نیز کمتر از میرایی سیگنال های آنالوگ است.

اگر منبع رسانه ای دستگاه صدای فراگیر خانگی حاوی سیگنال های صوتی و تصویری باشد، کابل رابط چند رسانه ای High Definition بالاترین سیگنال های صوتی و تصویری را ارائه می دهد.

اگر دستگاه شما فقط سیگنال های صوتی را منتقل می کند (مانند CD player)، هم کابل کواکسیال و هم کابل High Definition Multimedia Interface می توانند همان کیفیت صدای عالی را تولید کنند.

کابل کواکس ممکن است در مسیر بازگشت خود دارای برخی مشکلات نویز باشد.

بنابراین دستگاه گیرنده برای کنترل این خطا به هوش بیشتری نیاز دارد.

از طرف دیگر، نوع کابل HDMI سر و صدا ندارد.

این کابل چندرسانه ای با کیفیت بالا می تواند عمق رنگ 10 بیتی، 12 بیتی و 16 بیتی را کنترل کند و می تواند رندر دقیق تری از یک میلیارد رنگ را انجام دهد.

خطوط کواکسیال نمی توانند اینقدر عمق داشته باشند، بنابراین HDMI در واقع بهترین انتخاب برای وضوح HD است.

نصب خطوط کواکسیال ارزان تر و آسان تر است. همچنین اصلاح آن ها نسبت به کابل های HDMI استاندارد آسان تر است. کابل های رابط چندرسانه ای با کیفیت بالا در هر فوت نسبت به کابل های کواکس گران ترند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
یک اسپلیتر کابل RG59 چطور عمل میکند ؟

چگونه می توان کیفیت کابل کواکسیال را تشخیص داد؟

درجه محیط عایق را بررسی کنید. سطح مقطع کابل کواکسیال استاندارد بسیار گرد است و هادی بیرونی کابل و آلومینیوم به سطح خارجی محیط عایق متصل شده اند.

هرچه سطح خارجی محیط گردتر باشد، فاصله بین ورق آلومینیوم و سطح خارجی آن کوچکتر است و در صورت گرد نبودن فاصله بیشتر خواهد بود.

تمرین ثابت کرده است که هرچه شکاف کمتر باشد، عملکرد کابل بهتر است. علاوه بر این، هوا با یک شکاف بزرگ به راحتی به لایه محافظ حمله کرده و بر طول عمر کابل تأثیر می گذارد.

قوام محیط عایق کابل کواکس را اندازه گیری کنید.

نکته اصلی نوسان قطر رسانه کابل کواکسیال بر ضریب اکو کابل تأثیر می گذارد.

این بازرسی می تواند محیط عایق بخشی از کابل را قطع کند و قطر خارجی هر نقطه را با میکرومتر به دقت بررسی کنید تا از سازگاری آن ها مطلع شود.

شبکه بافته شده از خطوط کواکسیال را آزمایش کنید. کابل شبکه منسوجات کابل کواکسیال نقش مهمی در عملکرد محافظ کابل کواکسیال دارد، و همچنین خط حلقه منبع تغذیه در خط تلویزیون کابل منبع تغذیه متمرکز است.

بنابراین، بررسی کیفیت کواکس باید محکم و صاف بودن شبکه نساجی را بررسی کند.

غلاف خارجی کابل کواکسیال را برش دهید، یک قسمت کوتاه از شبکه بافته شده کابل کواکسیال را ببرید و تعداد تورهای بافته شده را مشاهده کنید.

اگر با مقدار شاخص داده شده مطابقت داشته باشد، واجد شرایط است. علاوه بر این، سیم خالص با یک میکرومتر مارپیچی بررسی می شود.

با همان قیمت، هرچه قطر سیم ضخیم تر باشد، کیفیت بهتری دارد.

برای خرید بهترین انواع کابل کواکسیال با کارشناسان ما با شماره ۰۲۱۳۳۹۹۳۷۳۴ تماس بگیرید.

modir

Write a Reply or Comment

11 − 4 =